אסף וול

"ליריב יש שתי דרכים הגיוניות לפעול בהן, לכן הוא כנראה יבחר בשלישית" (הגנרל פון מולטקה "הזקן")

לפני שנים רבות עברתי "בדיקת TOVA", בדיקה שנועדה לאבחן הפרעות קשב. משום מה הייתי משוכנע שאעבור את הבחינה בקלות וקצת התאכזבתי שלא אקבל מרשם לריטלין.

התוצאות, למרבה ההפתעה, הפתיעו אותי מאוד. אם הערכים התקינים של הבחינה עמדו בטווח של בין -2 לבין 2, הרי שהתוצאה שהשגתי היתה -13.5, בהחלט מכובד. היו לי שתי אפשרויות. להתעלם מהבעיה או לטפל בה. לכן בחרתי באפשרות השלישית: להתפרנס ממנה.

גיליתי שהפרעת הקשב המכונה ADD  היא מתנת אל, המקנה לי יתרון בתחומים מסויימים שאינם ראיית חשבון, מיון תפוזים או הנדסה. בכל הקשור לחשיבה לוליינית, עקפנית, סעפנית ותזזיתית, אני שוחה כמו הרינג במים.

כך, בנוסף לעיסוקי האקדמיים, התחלתי לכתוב כתחביב. תחילה ב"בניר" כתב עת מקצועי לתושבי ניר עציון, היוצא לאור אחת למתי שבא לנירה ולפסי מוועדת עלון. אחר כך עברתי לבמות צנועות יותר דוגמת גלי צה"ל, NRG, YNET, מקור ראשון ו"מוצש". כתבתי גם טור המתאר את תלאותיי כאב לתאומים היפראקטיביים (תורשה…) במגזין "הורים וילדים" ואף פוצצתי את כנס התמ"ת בשנת 2010.

דוגמא מובהקת לשיטה הלא סטנדרטית בה השתמשתי ניתן למצא ב"פרוייקט הפשקווילים" שערכתי ביחד עם שותפי גיל סלוביק. פרוייקט זה נועד לתת תוכן יוצא דופן למגזין החדש "מוצש" מבית מקור ראשון כדי להחדירו לתודעת הציבור. כך, מדי שבוע, פרסמנו בעמודי האמצע של המגזין, תוכן של מודעת קיר ("פשקוויל") שנכתבה בניגוד לכל כללי הפרסום והשיווק. מדובר במוצר רב-מלל, כבד הכתוב בלשון ארכאית פסאודו-יהודית. הפשקוויל הצליח מעל למשוער ובמקום החדשיים שהוקצבו לו בחשש רב, רץ על פני שנה שלמה והיווה את הדובדבן שבקצפת התוכן של מוצש.

תובנות לסיכום: היו לי שתי תובנות כאלו, בחרתי בשלישית אבל שוב שכחתי אותה.

אסף וול, בן היישוב ניר עציון. אב לתאומים אנרגטיים ומחונן בהפרעת קשב. ערך טור פובליסטי ב YNET  במשך 4 שנים, הפיק תכניות עבור גלי צה"ל ואף זכה בפרס מפקד התחנה. כמו כן, כיהן כעורך קריאייטיב בקבוצת מקור ראשון. בנוסף, היה מעורב ב"פרשת גורנישט", בפיצוץ כנס התמ"ת – בפרשת אלטלנה לא השתתף מפאת גילו הצעיר.

אסף מתמחה ביצירת תוכן גרילה באתרי האונליין, בעיתונות המודפסת וברשתות החברתיות.

מחזיק תואר ראשון בפילוסופיה ושני בהיסטוריה של המזרח הקדום, שניהם מאוניברסיטת חיפה. כתחביב הוא משלים בימים אלו את עבודת הדוקטורט שלו שעניינה הוא השימוש בלוחמה פסיכולוגית בעת העתיקה.